moderni zavlazovaci systemy

Je možné vybudovat podzemní zavlažovací systém svépomocí? A co k tomu budete potřebovat?

Podzemní zavlažovací systém je jednou z možností, jak zajistit zavlažování zahradě i v době, kdy zrovna nejste doma. Ať už jedete na dovolenou anebo sedíte celé dny v práci, není nutné nechat vaši zahradu schnout. Výhodou podzemního zavlažovacího systému je především to, že nepřekáží a není nutné se obávat, že jej poškodíte například sekačkou. Zároveň není nutné při sekání odhazovat zahradní hadici, která v tuto dobu nejvíce překáží. Podzemní zavlažovací systém ve vaší zahradě prakticky neuvidíte. Jeho provoz není hlučný a pracovat může tedy ve dne i v noci. Jestliže jej dobře nastavíte, pomůže vám ušetřit vodu, ale i práci a čas.

Co je potřeba na podzemní zavlažovací systém?

Tou základní komponentou jakéhokoliv zavlažovacího systému je vždy zdroj vody. Tím může být kohoutek vodovodního řadu, podzemní nádrž na dešťovou vodu s čerpadlem, ale i nadzemní nádrž s minimálním objemem. Ve všech případech platí, že zdroj vody by měl mít nejen dostatečný objem, ale i tlak. Jak zjistíte, zda je průtok vody ve vašem kohoutku dostatečný?

Jak zjistit vydatnost vašeho zdroje vody?

Vezměte si nádobu o přesném objemu, a začnete měřit dobu, po kterou ji naplníte. Pokud nádobu s objemem například 30l budete plnit přesně 1 minutu, platí, že průtok ve vašem vodovodním řádu je přesně 30l/min. Právě tento údaje potřebujete znát při dimenzování podzemního zavlažovacího systému. Zavlažovací systém se skládá samozřejmě i z dalších komponent jako například trysek, potrubí, ventilů, a dalších nezbytností, které je potřeba si obstarat předem. Nejjednodušším způsobem, jak sehnat všechny komponenty pro stavbu zavlažovacího systému, je návštěva eshopu specializovaného na závlahy zahrad.

Jak postupovat při návrhu podzemního zavlažovacího systému?

V první řadě si opatřete plán vašeho pozemku, ideálně v měřítku 1:100. V tomto případě totiž bude platit, že jeden centimetr na plánku je v reálné situaci jeden metr. Proto se vám bude vše jednoduše plánovat a kreslit. Umístěte vhodně trysky systému a vezměte v úvahu jejich reálný dosah. Při umísťování trysek na vašem pozemku využijte ty správné typy. Pokud má tryska rozstřik 180°, je vhodné ji použít na okraji vašeho pozemku. Naopak trysku s rozstřikem 360° je lépe usadit do otevřeného prostoru. Do rohu se hodí trysky s rozstřikem 90°. Při dimenzaci počtu trysek se snažte nepřekročit možnosti vašeho zdroje vody. Do plánku je proto ke každé trysce vhodné napsat si také konkrétní průtoky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post comment