Kapková závlaha ušetří nejen vodu, ale i vaše peníze
Chcete se o vaši zahradu starat efektivně a neztrácet zbytečně čas složitými úkony, které nemají smysl? Rádi byste zároveň na starost o zahradu vynakládali co nejmenší množství finančních prostředků a měli z ní maximální užitek? Pak vsaďte na kapkovou závlahu, která drahocennou vodu přivede až ke kořenům rostlin a nenechá přijít ani kapku nazmar.
Z jakých druhů kapkových závlah můžete vybírat?
Princip automatické kapkové závlahy spočívá v zavedení kapkovacího potrubí přímo ke kořenům rostlin. Díky tomu se voda dostane pouze tam, kam má a zbytečně nezavlažuje lány země, která není potřeba. Přestože princip je takto jednoduchý, lze kapkovou závlahu rozdělit do několika druhů. Především do skleníků a na skalky je vhodná tzv. mikrozávlaha, kterou lze využít jak k zalévání odkapáváním, tak k mlžení či paprskovitému rosení. Často se s ní setkáte v zahradnictvích či ovocných sadech. Pro šetrné zavlažování zeleninových a květinových záhonů je vhodná mikrozávlaha kapkovacím potrubím. Kapkovače jsou u této formy závlahy vlisované do kapkovacího potrubí, které stačí pouze položit do požadovaných míst. Klasická kapková závlaha se pak používá zejména na záhonech, na které se vysazují mladé rostliny. Hadici lze prakticky ukrýt pod mulčovací kůrou nebo zahradní fólií. Všechna řešení obvykle vyžadují zařadit do systému dostatečně dimenzované čerpadlo pro závlahy.
Z jakých dalších částí se skládá kapkovací systém?
Kromě čerpadla vyžaduje kapková závlaha také filtr pro zachycení drobných nečistot a samozřejmě soustavu hadic rozvádějící vodu k rostlinám. Hadice jsou standardně děrované v rozestupech po 33 cm nebo 50 cm. Případně lze sehnat hadice bez děrování, které si lze snadno přizpůsobit na míru a díry si v nich samostatně vytvořit. Výborný je také vypouštěcí ventil pro zazimování. Z ovládacích systémů je potřeba myslet na elektronickou řídicí jednotku a sestavu elektromagnetických ventilů, jejichž prostřednictvím je elektronický signál převáděn do fyzického světa. V každé závlahové sekci je potřeba také instalovat drenážní ventil pro odvod zbylé vody a samozřejmou součástí celého systému by měl být i přetlakový ventil, který uvolní nadměrný tlak.
Hadice s kompenzací tlaku
Právě ty jsou ideální pro zajištění rovnoměrného průtoku po celé délce. Své využití najdou především v instalaci na nerovném terénu, který by mohl ve větších vzdálenostech od zdroje vody zapříčinit snižování tlaku vody. Na kratší vzdálenosti a v rovném terénu však vystačíte i s klasickými hadicemi bez kompenzace.