koupaci jezirko

Jaký je rozdíl mezi koupacím a okrasným jezírkem? A které se k vám na zahradu hodí lépe?

Koupací i okrasná jezírka mají své jedinečné výhody, díky nimž jsou ideální pro různé typy zahrad. Koupací jezírka jsou obvykle navržena s větší hloubkou vody, která umožňuje koupání, zatímco okrasná jezírka jsou obvykle mělčí a lépe vyhovují rostlinám a volně žijícím živočichům. Pojďme se podrobněji podívat na rozdíly mezi oběma typy jezírek.

Koupací jezírka jsou hlubší

Jak již bylo zmíněno, jezírka na koupání jsou obvykle hlubší než okrasná jezírka. Je to proto, aby se v nich mohli koupat lidé a aby poskytovala dostatek prostoru pro růst vodních rostlin. Průměrná hloubka koupacího jezírka se pohybuje kolem 1,5 metru, zatímco okrasné jezírko má obvykle hloubku jen kolem 0,5 metru.

Rozdíl je i ve vybavení

Koupací jezírka jsou často vybavena prvky, jako jsou skokanské můstky nebo skluzavky, aby bylo koupání zábavnější. Okrasná jezírka naproti tomu mají prvky jako například vodopády nebo fontány, které vylepšují jejich estetický vzhled.

Údržba okrasných jezírek je snazší

Protože jsou koupací jezírka hlubší, vyžadují obvykle více údržby než okrasná jezírka. Jsou totiž náchylnější k růstu řas a je třeba je pravidelně čistit. Naproti tomu okrasná jezírka jsou na údržbu jednodušší, protože jsou mělčí a často v nich roste méně vodních rostlin.

Který typ jezírka je tedy pro vaši zahradu lepší?

To záleží především na tom, co od svého jezírka očekáváte. Pokud hledáte místo, kde se můžete koupat a bavit, pak je pro vás koupací jezírko pravděpodobně lepší volbou. Pokud vám však jde spíše o vytvoření klidného prostoru pro rostliny a volně žijící živočichy, bude pro vás lepší jezírko okrasné. Rozhodnutí je třeba také podřídit velikosti vaší zahrady. Okrasné jezírko vybudujete i na pár metrech, s tím koupacím je to v tomto ohledu trochu náročnější. Počítejte s minimální šířkou části na plavání 7×3 m. Lépe však 12×3,5 m. Hloubka jezírka by měla být alespoň 150 cm. Pro jeho vybudování tak budete potřebovat objednat bagr. Naproti tomu jámu pro mělké okrasné jezírko zvládnete vyhloubit svépomocí.

Výstavba koupacích jezírek je nákladnější

Stavba koupacích jezírek je také dražší než stavba okrasných jezírek. Je to proto, že vyžadují více výkopových prací a instalaci speciálního vybavení. Kromě toho je třeba koupací jezírka pravidelně čistit a udržovat. Levná není ani oprava jezírkové fólie. To může náklady ještě zvýšit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post comment