Vyplatí se se investice do nízkoenergetického domu?

Za uplynulých deset let zaznamenaly stavby nízkoenergetických domů obrovský boom. Tento trend se postupně dostal i k nám a časem si nízkoenergetické domy získali řadu spokojených majitelů.

Je pochopitelné, že standardní dům, při kterém není kladen vysoký důraz na energetickou úspornost je finančně méně náročný než nízkoenergetický rodinný dům. Nízká spotřeba energie je totiž dosažena i díky kvalitním izolacím, nutnosti dodržet předepsané stavební postupy a odbornou výstavbu, což cenu nízkoenergetického domu navyšuje.

Izolace základů, obvodových stěn a střechy, jakož i kvalitní plastová okna s izolačním trojsklem by měly být při stavbě nízkoenergetického domu naprostou samozřejmostí. V závislosti na rozpočtu pak přichází na řadu systém řízeného větrání s rekuperací vzduchu, který dokáže s topným teplem velmi efektivně hospodařit zejména v zimních měsících. Je však výhodný i v létě, kdy dokáže předejít nadměrnému přehřívání stavby a snižuje náklady spojené s provozem klimatizace.

Při stavbě nízkoenergetického domu je třeba již při výběru pozemku přihlížet například na na množství slunečních paprsků, které na pozemek dopadají. Čím je pozemek slunečnější, tím méně bude v zimě nutné topit. Stejně je možné předpokládat, že pozemek v níže položené lokalitě bude teplejší, než pozemek v horské oblasti. Stejně důležitá je následná správná orientace domu na pozemku. Obytné prostory by měly být orientovány na jižní stranu, naopak technické místnosti na sever. Nízkoenergetický dům, který je kvalitně postavený, odizolovaný a jsou při něm dodrženy stavební postupy dokáže pak šetřit množství peněz.

Cenový rozdíl nízkoenergetického domu v porovnání se standardním domem, který sice může vyhovovat současným stavebním normám, ale neumožňuje s teplem zacházet tak hospodárné, se vám vrátí ve formě nižších účtů za elektriku, či plyn. Po čase se vám nízkoenergetický dům odvděčí za projevenou důvěru a čím dál tím budete na energiích šetřit více ve srovnání s bydlením v klasickém domě.

V závislosti na způsobu vytápění, jakož i aktuálních cenách za energie pak závisí i doba návratnosti investice. Nedá se jednoznačně říci, jak dlouho potrvá návratnost počáteční investice, ale nízkoenergetický dům spotřebuje několikanásobně méně energie na vytápění, čímž vaše účty za energie podstatně sníží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post comment